PSVR

S’obzirom da si na gaming u poslednje 2 god potrošio 3,4 k evra, mogao si i jednu klimu od 200? :slight_smile:
Uvek su zanimljive reakcije kada non gamerima pokažeš mogućnosti nove konzole/gedzeta.
Uglavnom se oduševe, al u proseku kod jednog od 100 se desi “preobraženje” i ulazak u gaming vode.

Gaming je kao kriminal. Ako ga nisi zavoleo do 15-te god…šanse da ćeš posle toga u njemu biti uspešan su jako male :slight_smile:
Svi znamo reakcije “okasnelog” gamera…Vožnja,naginjanje celog tela u krivini i okretanje kontrolera kao da je volan.
Platforma,skok prati pokret kontrolera odozdo na gore uz poskakivanje sa stolice,itd… :grin:

3 Likes

U njegovu odbranu, nije on bas totalni non gamer. Prilicno je hardcore u bite-fight browser igri. A igrao se jako puno ranije. Nisam ja bas ocekivao preobrazenje, a i kada kazes da kosta 400e samo se cuje muk. Takodje podrazumeva se i trosak za konzolu i kontolere. Preskupo je to, mada je potrosio mnogo vise novca na bite fight.

Ne spominji mi klimu, plan je bio da budemo tu samo privremeno. A i potrosio sam daleko manje od 3-4k evra evra u rasponu od par godina. Blize bi bilo oko 1500. Previse, kako god okrenes.

Bilo kako bilo, probali smo ja i devojka juce Kismet. Posto brze kapira od mene, pomagala mi je u pravilima one vavilonske igre i pobedili smo Kismet. Horoskop je blago razocarenje jer uzima u obzir samo godinu, dan i mesec, ne i geografsku sirinu i vreme rodjenja, sto znaci da potpuno ignorise podznak, kuce i aspekte, svodeci se na horoskop iz dnevnih novina. Tarot je 3-card divinacija (jedna za proslost, sadasnjost i buducnost), i morate koristiti dopunska tumacenja karata na internetu osim ako niste dobro upuceni u materiju ko sto ja nisam (koristim iskljucivo Rune). Ali deluje mi kao da bi mogla da prezivi najduze od svih VR igara.

U ostalim vestima, PS4 Pro se pokazuje kao malo manji fail:

[quote]The Super Hot team has been working on a patch to take advantage of the increased power of the PS4 Pro. As you probably know, this is a concern which was voiced early on by the community.
Well, I’ve been talking to some of the devs, they say they have been working hard on the issue, and say that the patch is coming very soon- as early as tomorrow if everything goes as planned.
If not tomorrow, very soon.[/quote]

Ne mogu da kazem da u ovoj igri sa krajnje jednostavnim modelima protivnika i objekata bez tekstura, grafika igra narocito bitnu ulogu. PSVR korisnici nisu zvucali nista manje uvuceno u matriksoliko John Woo filmski dozivljaj od Oculus korisnika. “Kompleksna” particle fizika je najvise doprinela tome da se nivo vec dosta jednostavne grafike dodatno sroza za PS4 ciji nejaki Jaguar procesor ne moze da podnese raspadanje protivnika, navodno. Sve u svemu, videcemo sutra.

Takodje, Superhot je ubedljivo najprodavanija PSVR igra u julu:

Mario kupi pingvina i gde god da se selis poneses ga nema ugradnje i ostalih zavrzlama…

Mogu da zamislim reakcije na VR ko malom detetu nova igracka :slight_smile: posteno VR je jedini gadzet koji bi mogao non gejmere da privuce da budu gejmeri na vrlo lagan i pristupacan nacin, sada sto nemaju reflekse, osecaje i kordinacije pokreta pa skakucu i mrdaju se dok igraju to je car :smiley:

Za Superhot ti itekako trebaju refleksi! Zavrsili smo sa polivanjem soka od sumskog voca po belom tepihu, ali vredelo je.

To mrdanje i upregnutost celog tela svakako doprinosi imerzivnosti. Samo pomeranje glave i razgledanje oko sebe znaci za osecaj uronjenosti. Ako mozes da vidis svoje ruke, jos bolje.

Prve reakcije su obicno najbolje. Prva stvar koju je izgovorio je bilo: ovo je NEVEROVATNO. Takve reakcije nemoguce izmamiti sa tradicionalnim gaming setupom kako god imao dobru grafiku, 5 monitora… Sve je to vec vidjeno, samo malo lepse. VR jeste nacin da se odrasli ljudi osecaju kao mala deca jer imaju prilike da probaju nesto totalno drugacije od svega sto su do tada doziveli. Za sada jos nije dovoljno pristupacno i user friendly, gomila nekih dugmica, stalno moras da se repozicioniras, gubi se tracking i ispadas iz polja, naleces na namestaj oko sebe. Ali potencijal je nevidjen.

Devojka je imala zamerku, osim opste neudobnosti cele skalamerije, i na to sto si suvise izolovan sa slusalicama, nemas predstavu sta se oko tebe dogadja. Sto jeste dosta neprijatan osecaj ako imas ukucane, i za tebe u VR-u i za njih kojima je onemogucena komunikacija jer si ti “tamo negde, u nekom drugom svetu”.

Social screen je ipak sjajna stvar. Malo mi je zao sto nismo stigli da probamo neke varijante Playroom mini igara. Mozda su ova horor VR iskustva previse heavy.

1 Like

Ja bi samo voleo da isprobam sa vidnim poljem smanjenim za 50%. Možda je izvodljivo…

WORTH IT! hahaha

Takve reakcije su najbolje. :smiley:

Znaci jeste i devojka probala – pa kakvi su joj utisci, sem sto joj smeta odsechenost od sveta?

Kud im nisi dao da probaju onaj platformer s roboticima bre, to je mnogo bolji demo od Drivecluba.

Hm, ja kad sam igrao demo rush of blood nisu mi se virtuelne ruke toliko gubile… Zvuci ko da tvoj setup moze jos malo da se poboljsa, nesto smeta trackingu vise nego sto bi trebalo.

A te kritike za stavljanje psvr-a na glavu ne prihvatam – kad se naviknes, to je two-step proces: Pritisnes ono dugme napred da odmaknes kutiju od glave; potom jednom rukom pritisnes dugme pozadi da popusti stege a drugom uhvatis skalameriju napred (ne za kutiju nego za prsten!) i odignes s glave. Ne moze bit prostije.

Inace otkrio sam da psvr najbolje lezi na glavi ako prsten sedi dosta duboko na potiljku, znaci gledano sa strane da ti ne bude vodoravan ko andjeoski halo, nego dijagonalno srozan.

1 Like

I ja danas posle 50 stavljanja i skidanja, daleko brze nataknem prokletu stvar na glavu i nadjem sweetspot za ostrinu, i takodje sam provalio za poziciju na potiljku koja daje bolju stabilnot i smanjuje pritisak na nos - ali na novopecenim korisnicima vidi se koliko je cela stvar zapravo nezgodna. Nije jednotavno kao uzmanje dzojpeda u ruke. Cak i slusalice nije lako staviti naslepo, treba da znas da kraci deo ide u levo uvo.

Setup nije najsrecniji i mora sve ponovo da se kalibrise, to stoji. Kola sam mu dao jer voli voznje, ali definitivno nije bas najboljii demo, zbog mutne grafike i mucnine.

Hm, prilicno sam siguran da radi samo u stereo modu. U sustini ista je stvar kao sa 3D filmovima.

Jbg onda. Cekam hologram.

Jasno. Obavezno ga pozovi da proba opet ako nadjes negde Dirt Rally. Odlican je. I kao voznja i kao VR. Prvi put da mi ima potpunog smisla da igram u kokpitu. Jos samo da mi je neki volan.

E da, ima dobra fora da vezes slusalice za uredjaj i niz kabl, umesto da landaraju unaokolo i da ih lovis. Veze se onim plasticnim stvarcicama sto proturis jedan kraj kroz rupicu i zategnes. Neki covek na redditu uradio, odlicna mu fora. Em kabl ne smeta, em same slusalice vise samo par cm sa svake strane, taman da ih uzmes i ubodes u uvo, bez komplikacija.

Mogu okachim sliku kako sam ja uradio ako nije jasno iz opisa.

1 Like

Okaci, ako ti nije tesko. Danas sam cito opis i za Mantis otvorene slusalice za PSVR, koje se kace sa strane i lice na Oculusovo audio resenje, a nisu ni skupe, oko 50e. Al nema kod nas.

Ocu, kad dodjem kuci veceras. Ili sutra ujutru.

Inace namestio sam ps4 u novom stanu, skinuo sve updejtove, skinuo Superhot, tako da ocekujem zabavan vikend. :smiley:

EDIT: evo nasao sam originalan post:

https://www.reddit.com/r/PSVR/comments/58pgqt/my_solution_to_ps_vr_earbud_cable_management/

1 Like

aha vezice ili zip ties :slight_smile: pretpostavio sam da je to koristio .

Kako su glupavo to resili da ne verujes,na spravu za koju pljunes 500e moras vezice da stavljas da bi ti olaksalo koriscenje,ccccc

1 Like

Mislim da je ideja da ti ostave mogucnost da ubacis koje god svoje slusalice oces, radje nego da ti oni namecu neke svoje ugradjene u uredjaj, koje samo dodaju na tezini i komplikovanosti skalamerije, a kvalitet zvuka ko zna kakav.

Barem sam tako to shvatio.

EDIT: Al da je sve zajedno nezgrapno, jeste. Definitivno ce sledeca verzija, ako je bude, morati da bude wireless.

Verovatno jeste tako,ali ono sto su ponudili su morali bolje da rese…

Presao sam i Wayward Sky - ugodna, ako ne i prelaka puzzle igra. Svojim sadrzajem bi zapravo najvise legla najmladjim korisnicima kojima je PSVR zabranjen (ispod 12 godina), tako da nisam bas siguran koja je ciljna publika. Zagonetke su definitivno previse jednostavne, ali za sve kojima PSVR i dalje pricinjava motion sickness Wayard Sky moze biti dobra prva igra dok ne razviju “VR legs”.

A ja najzad namestio sve u novom stanu i odigrao dobrih 2 sata SuperHota.

U jednom trenutku bukvalno se presamitio unazad i gledam kako mi meci prelecu iznad nosa. Moja kichma plache, al koga briga kad cu sad OVOME DA ODUZMEM SACHMARU I OPALIM U GLAVU DOK DRUGOM RUKOM RESHETAM UZIJEM KA BALKONU AAAAA!!!

Matrix bre. Takav je osecaj kad sve ide kako treba. Naravno, jednako cesto zaginem glupom greskom, jer sam alav da zgrabim i opalim pistolj dok se oblak frishkog olova neumitno krece ka meni. Desi se i da me metak pogodi za koji sam bio prilicno siguran da sam za dlaku izbegao. Al ajde.

Posebno su smesni momenti kad cekam da se nesto desi, pa sam otkrio da je nalakse da premotavam vreme tako sto stojim u mestu i vrtim rukama, la di da… moje Neo fantazije zaskripe u mestu, izgledam ko stidljivi petogodisnjak koji pokusava da oseti ritam na zurci u vrticu.

Izuzetno sam bio zadovoljan kako su se PSVR i move kontroleri ponasali. Prakticno savrseno. Kamera mi je sad na vrhu tv-a, u visini mojih grudi. Stajao sam na oko 2 metra. Poceo sam igru sedeci, al naravno vec posle par etapa je postalo jasno da je ovo igra za stajanje. A potom naginjanje, pa saginjanje, pa na kraju egzibicije ko goreopisana koreografija.

Shake u igri su reagovale 98% tacno ko moje prave ruke. Jedino kad bih se previse priblizio kameri ili otisao isuvise u stranu bi krenuli kontroleri da se gube. Ili ako podignem ruke tacno ispred lica, sve se malo zatalasa jer moje shake sakriju svetla na kacigi. Al sem toga, savrseno.

(mada opet, ciljanje mi ne ide bas od ruke. Posle dva sata non-stop igranja malo sam usao u stos, al i dalje mi metak pola vremena ode previsoko – ne znam jel do mene ili do igre. A bacanje stvari mi ide jos gore)

Zaista, room scale VR je nesto sasvim drugacije. Igrajuci SuperHot sam ga malo namirisao, i rado bih imao citavu sobu samo za to. Imao sam tepih pod nogama da mi pomogne u orijentaciji, inace sam veoma brzo gubio pojam o tome gde se nalazim i koliko sam okrenut od kamere.

Nakon solidne pauze od igranja VR-a, moram da kazem da mi je bio malo zeludac u grlu posle 2 sata. Malo sam preterao. Bilo i ono blago preznojavanje, ne od john woo gimnastike nego od toga sto mi srednje uvo nije imalo pojma sta to radim.

Ne bi ja bio ja da nisam posle upalio malo Thumper, za relaksaciju. Koji je, uzgred, isto odlican. Kamo srece da se drogiram.

Sve u svemu, rangirao bih SuperHot veoma visoko na svojoj top listi psvr igara. Zajedno sa RE7, Dirt Rally, Thumperom i Statikom. Mnogi hvale Farpoint. A jos malo pa ce biti Moss i Skyrim. Bogami, narasla lista dok nismo obracali paznju!

Sad kad mi se vratio entuzijazam, razmisljam da uzmem Arizona Sunshine. @Padawan, sta ti kazes? :slight_smile:

2 Likes

Uzeo malopre, probace se. :slight_smile:

Nisam sumnjao da ce ti se svideti Superhot. :slight_smile: Ne znam samo odakle ti ideja da probas sedeci. :smiley: Superhot je jedan od fizicki najaktivnijih VR igara, cak su merili koliko se kalorija potrosi (nije bas zamena za klasican workout). Predlozio bih ti da nisanis sa jednim okom, ali to je prilicno beskorisno budici da moras uzeti u obzir kretanje neprijatelja, pa je bolje da ides na osecaj. Kinetika bacanja na zalost ne radi, pa moras da laganim pokretima guras predmete od sebe.

Uzgred, nikako da se odvazim da nastavim RE 7 - 2 metka u pistolju i sacmari, a monstruma nikad vise, isuse.

Ja sam danas odgledao jos jedan film u VR-u: The Mummy sa Tomom Kruzom. OMG, koliko VR doprinosi filmskom dozivljaju, toliko da mi se cak dopao film kao oldschool avanturica, do pred sam kraj koji je abismalno los i verovatno glavni uzrok slabih ocena.