PSVR

Podelio sa Zokijem nalog za End Space. Koliko los moze biti za 500 din? Paaa… Razmisljajte u pravcu jeftinog porta sa mobilnih telefona za VR, sa nalepljenim teksturama zvezda i planeta niske rezolucije i amaterskim ambijentalom uz kontantno vrtenje po svim osama da bi pogodili letelice koja zuje svuda oko vas, uz nikakav osecaj brzine. Iako nisam imao gadne napade mucnine zbog kratkih sesija celo iskustvo nije bas najprijatnije. No u svakom slucaju nije toliko los osecaj napucavanja i verovatno cu ga preci jer kazu da nije mnogo ni dugacak ni tezak.

Da bi malo izvadio utisak, Zoki mi je preporucio nekog decka koji na razmeni pokusava da proda Skyrim VR nosioca za 2500 din i stavio sam da se skida. Gledao sam neki video review gde kazu da je cak i banalno jahanje konja epski dozivljaj u VR-u. Iako mi se ne mili ponovo da igram Skyrim, bas me intrigira na sta lici.

Ukratko, upropastio sam čoveka na neko vreme :smiley:

Heh, ma ni jedne VR igre mi nije zao. Sem Arizone Sunshine na koju nikako nisam uspeo da se priviknem. Jedva cekam da dodjem kuci i zajasem konja i sretnem Lidiju u VR-u :smiley:

Kako je tebi legao End Space? Pretpostavljam da jos od one Star Wars misije, sanjas o necem slicnom…

1 Like

Baš tako, sanjam dobar shooter u svemiru, ali nisam juče stigao da probam. Bio sam slomljen posle posla, pa mi se nije dalo da stavljam kacigu na glavu i da se dokrajčim. Za vikend pada testiranje i javljam utiske.

@padawan aj daces ga meni kad ti dosadi. :slight_smile:

Koga, Skyrim ili End Space?

1 Like

Hahaha…

Skyrim VR je interesantno iskustvo za nas koji smo proveli jednu zimu u Tamrielu, ne znam vise ni pre kolko godina. Evo me sada u Skajrimu, U SKAJRIMU, samo sto sada sve izgleda poznato i losije nego na starom dobrom jtag-ovanom Xboxu 360. Da li je ovo ta buducnost koju smo prizeljkivali? Verovatno ne, ali jeste korak ka njoj.

Opisi koji naglasavaju nedostatke teleport mehanike i move kontrolera prakticno su beskorisni, jer igranje sa DS4 funkcionise perfektno. Slobodno mozete da iskljucite sva pomagala i ukljucite smooth okretanje i full locomotion - kretanje je uglavnom vrlo brzo i prijatno, minus vijugave stepenice koje ce vam verovatno malo zavrteti stomak. Kombinacija braonkaste grafike i niske rezolucije sa mutnjikavim teksturama takodje nije bas stomak-friendly, ali sve u svemu nalazim da ovo nije nepremostiva prepreka za nas sa osetljivim stomakom…

Kakav je osecaj? Pa, na momente ume da izazove divljenje zamagljenim planinskim lancima - a mapa sveta i odabir perkova izgledaju odlicno. Zmajevi su gadni u VR-u, kao sto se da pretpostaviti, dok su likovi na koje nailazite mnogo ljudskiji i imate osecaj kao da mozete da ih dodirnete kada im se unesete u lice. Ne da zapravo to i zelite. Osim mozda elfice u kratkim haljinama. Ili Nord zene sa velikim dekolteom i, hm…

Pitanje je koliko ima smisla provesti jos jednu zimu u mutnom ali podjednako magicnom svetu Tamriela. Fus-ro-da vise ne izaziva sirok osmeh i kada sam cuo da su me Sivobradi pozvali kao Dragonborna pomislio sam - ko ce opet da se penje… 7000 prokletih stepenika…

Konja jos nisam zajahao a Lidija mi se tek pridruzila u svom questu ka propadanju u neku teksturu ili gubljenju u nekoj taverni na ivici sveta.

3 Likes

Dobar mali opis, dotakao si se svih bitnih momenata koji me zanimaju. Racunam da ce i meni biti takvo iskustvo. Plasi me zastarela grafika, al se nadam da ce vr prezens to nadomestiti svojom magijom.

Ne mogu bas da kazem da sam oduvan gledanjem na Skyrim svet kao da ti trebaju naocare sa solidnom dioptrijom, ali je iskustvo definitivno drugacije. Drzis ogromnu macekanju direktno ispred sebe, Draugari su zastrasujuci. Ovo je verovatno igra koja najbolje docarava presence, uz RE 7. Kada sam se pentrao na planinu ispred mene je odjednom iskocio vuk i da nisam sedeo u fotelji svasta bi bilo. Takve stvari ostaju urezane. Steta samo sto sam vec prosao celokupno iskustvo…

1 Like

svidja mi se sve sto kazes. :slight_smile:

Ooooo, ovo moze da bude brutalno dobra informacija ako se potvrdi kao tacno:


Anthem VR

Meh. Radije bih igrao to u punoj slavi na 4K HDR displeju i XOX-u. A i bice verovatno neki “experience”.

VR igre, u ovoj fazi tehnoloskog razvoja, izgledaju kao da su izasle negde izmedju PS2 i PS3 ere, i to je ono sto mozemo realno ocekivati.

Pa dobro, zabavno bi bilo, možda i bude OK… Ali sigurno da bi VR verzija jedino na PC-u… Ali ono, možda će lepo izgledati i na 4…

Ja sam na gamesconu probao VR po prvi put…ali sam probao samo Driveclub sa gamepadom i jos neku trku na PC sa volanom…
Imam osecaj da ja to nikada necu moci da igram…skroz se izgubim u prostoru…ulecem u krivinu i sve cekam da i ja poletim iz stolice…jako cudan osecaj. A kad sam skinuo kacigu, glava je pocela da me ubija od bolova…mislim da to nije za mene

Ako ti je slika bila mutna, onda je ova glavobolja bila prouzrokovana loše kalibrisanim VR-om.
Mora da se kalibriše sve za razmak izmedju očiju, a to nije univerzalno za sve ljude. Tako da uzroka za glavobolju i mučninu ima više.

Smatram da je za VR u suštini najveća prepreka za sada upravo mučnina i ovakvo reagovanje na same igre kod velike većine ljudi. Ali takodje smatram da kako se bude napredovalo i povećavala rezolucija kod igara, a to pratio povećani frame rate i sama mučnina biti daleko manja. Ostaje naravno problem da ono što oči vide nije u saglasnosti sa onim što se dešava telu i tu će uvek biti problem, dokle god se ne napravi neka skalamerija koja bi imitirala delimično sve fizičke reakcije ( sa isključenjem povreda :slight_smile: ).

Driveclub je jako mutan, kako god ga podesio.

Ima tu svega…meni ne odgovara ni monitor od 144Hz…glava me pocne boleti brzo…60fps je sweet spot…tako sa i veci fps meni nece pomoci…ne lezi mi nikako trenutno VR. Na svu moju srecu sam ga probao, jer me privlacila malo kupovina

Driveclub je medju najgorim demoima za prvi VR – prezenteri bi trebalo da su znali bolje i da ti predloze nesto smirenije. Ima vec toliko boljih demoa koji ce ti predociti magiju bez mucnine.

Razmak ociju je bitan (tzv IPD), al u mom iskustvu za ostrinu je najbitnije namestiti kacigu po vertikali. Bukvalno pomeranje gore-dole za par milimetara ti da razliku izmedju ostre i mutne slike.

Napao me stariji sin za vikend da proba VR i juče mu postavim celu skalameriju, odmerim razmak očiju, podesim sva podešavanja za tracking i posle 20 min pustim dete da se igra. Oduševljenje i naravno hoću još, samo što će još dobijti na kašičicu.

Da ne bi bilo da i sam se ne poigram, pustim demo 2 disk i pokrenem MOSS. Sada znam šta je sledeća kupovina :slight_smile:
Platformski deo je odličan, kao i zagonetke i to radi super, a borba je samo krem na torti.
Onako sam i zamisjao da bi se mogle odvijati borbe u H&S igrama u VR. Prosto fantastično, ostao sam očaran kakav je osećaj posmatrati i upravljati likovima koji se bore tik ispred očiju. Mogu samo zamisliti kako bi izgledao neki Diablo, Alienation ili Deadnation u VR-u. Bilo bi opako dobro, sa zvukom koji okružuje i onakvim osećajem prostora, uh ludnice.

Šteta što je u ovom stadijumu VR još uvek slabašan po pitanju hardware-a, pa će biti teško napraviti nešto slično, ali zato znam da se svaki tip igara može komotno prebaciti u VR i da će imati totalno drugačiju dimenziju igranja. Zamislite samo Dark Souls ili Bloodborne u VR-u, sve sa atmosferom i spodobama, evo naježio sam se koliko bi bilo dobro.

1 Like