Šta vam je danas ulepšalo ili s*ebalo dan? - Vol. 4

Meni je isto tako ovde bilo na prvom poslu, 8+1. Onda sam počeo strateški da raspolažem sa vremenom kada idem na ručak i gledao da bude tačno 60 minuta. Jako jezivo posle godina i godina “hej lako ćemo sa vremenom frilenserskog posla”. Najgore je što su očekivanja u 7,8 satu radnog vremena od tebe ista kao i u 11 ujutru, a ti si već ćao sa koncentracijom i produktivnošću. O energiji da ne pričamo.

Sada, na ovom drugom radnom mestu, imamo švedski ritam, 6 sati rada + sat vremena pauza za ručak. Milina. A i ceo trip firme je kul, pu pu da ga ne ureknem. Danas sam na primer imao masažu i akupunkturu u firmi, oko pola sata, i to u toku radnog vremena. Sasvim normalna stvar a i lepo se resetuješ da sediš dalje pred kompom. Ako zakasnim na posao, niko mi ne kaže ništa, samo toliko duže ostanem i ćao, sve rešeno. U prethodnoj firmi su mi gledali svaki minut i skidali sa plate.

5 Likes

Ja sa druge strane, u zadnjih 30 i nešto dana imao slobodan samo jedan dan, i to za Uskrs, a prosečno sam radio 11 sati svaki dan!

2 Likes

Nešo, ti beše radiš u Švedskoj?
buahahahaha

Jes ovo video? Postovacu opet za svaki slucaj:

Eidos je ozbiljna firma, sto vidis odmah i po tome kako su me ekspertno sproveli u Montreal. Platili su mi kartu (vozi ili avion, ja birao, odabrah voz) i 10 dana smestaja u obliznjem hotelu dok nadjem neki stan. Platice mi i prevoz namestaja kad se lidija i mali budu preselili ovde, tamo negde na jesen.

Na stanici me primila devojka koja se bavi prihvatanjem novopridoslica u montrealu, cisto da ne bih bio izgubljen. Odvezla me do hotela, pokazala mi na mapi kako da dodjem do stana koji sam hteo da vidim radi rente, cak mi dala korpu nekakvih namirnica da mi se nadju za prvih dan-dva. Ma fantastika kako su me docekali.

U Eidosu svi bili fini i predusretljivi. Eidos zauzima dva sprata u nekoj zgradurini u centru Montreala, ima blizu 500 ljudi. Poveli me na turu cele kompanije, prvih par dana nisam uopste mogao da se snadjem gde se sta nalazi. Prostor je otvorenog tipa, s dugim stolovima za kojima svi sede i rade. Evo bas juce sam dobio ogroman Cintiq za vajanje u zbrushu, kosta preko 4000 dolara. A ja koji prethodnih pet godina radim na 15" laptopu :smiley:

Imas gratis korpu voca u komunalnom prostoru, za uzinu. Ima i bilijarski sto. Tush kabine ako leti dodjes biciklom, npr. Znam da ima aparat za kafu koji se placa, ali ko da sam video da ima i free kafa? Nisam siguran. Takodje, aparati s picem i sendvicima, al to sve placas.

Imas karticu s tvojom slikom, svi ulazi u radni prostor su zakljucani i to je jedini nacin da udjes/izadjes. Tajnovitost im je veoma bitna, bas kad sam ja dosao svi su bili mega smoreni sto je Eurogamer izdao leak o jos neobjavljenim projektima. Ja sam u strahu da se ovde ne zeznem i nesto kazem sto ce sutra IGN adria da objavi. Moj plan je da ne govorim prakticno nista. :smiley:

Ko sto rekoh u drugom threadu, mislim da mi je plata mozda mala, al to ostaje da se vidi. Sam sam kriv, oni su trazili da pomenem cifru (sto je naravno dobra taktika, jer lako mogu da odbiju ako trazis previse, a ko ti kriv ako trazis premalo). Mislio sam da je cifra ok, dok nisam shvatio da cela trecina ide na takse. Kad jos tome dodamo da cemo sledecih 8 meseci placati dve rente (lidija u Torontu, ja ovde), nisam bas srecan situacijom. Ali ajde videcemo u praksi kako to izgleda. Cilj nam je trenutno samo da nam ustedjevina vise ne opada. Bilo kakav rast bi bila puna kapa.

U sredu su mi zakazali ‘standard harassment training’. Meni je ovakav korporativni pristup potpuno nov, haha. Al eto, moraju valjda svoje dupe da pokriju, kad je kompanija multikulturalna, nikad ne znas kakvih budala ima.

Stan sam iznajmio od nekih kineza, nalazi se na 20 minuta hoda od posla. Ako nije previse hladno ili klizavo, super mi je da prepesacim tamo i nazad, radje nego da se klackam u podzemnoj. Posto mi je ionako nivo fizicke aktivnosti na nuli vec vise od godinu.

Zapravo sam preuzeo rentu od jedne italijanke koja se smorila posle pet meseci i oce kuci. Nije imala srece – dosla je najesen, taman kad je vreme postalo turobno i hladno, radila post-produkciju u MPC-u koji su taman zavrsavali “ghost in the shell”, tako da je svih pet meseci radila po 12 sati dnevno, bez vikenda. Jedva da je dnevnog svetla videla. Pukla zena.

A kinezi su mi trazili dva depozita plus rentu za ovaj mesec, pukao sam 2550 dolara u komadu. Krasno. Al ne mislim da ce nesto da me prevare, mislim da ce biti ok. Ostaje samo da se vidi kako ce se ponasati ako bude neki kurshlus. Stan je sladak, topao, sve je ukljuceno u cenu, cak i internet. Mislim, sve u njemu je shund kvaliteta, ali prijatan je.

Od Montreala sam slabo sta video, sem na potezu kuca-posao. Znaci, samo centar sam video. Zbog bljuzge i hladnoce sve to izgleda polu-jadno, ali nazire se potencijal kad otopli. Otkako sam dosao temperatura je oko -10 do -15, sem jedan dan kad je padala kisa i istopio se sneg, barushtine posvuda, da bi potom pala temperatura tokom noci. Sutra ujutru - led svuda. To je bilo jako nezgodno. Grad deluje evropski, jos zbog francuskog se osecam ko da sam u parizu. Toronto je bio ko da smo u ameriku sleteli. Oseca se da ovde ima manje novca nego u Torontu, nema toliko besnih kola na ulici, npr. Deluje, da tako kazem, normalnije.

Podzemna zeleznica ima gumene tockove. U teoriji to kao pravi manje buke. Puno prosjaka po ulazima u podzemnu. Mesecna karta za prevoz je oko 40% jeftinija. Kazu da je i renta dosta manja. Al je zato mleko dvostruko skuplje!

Imam masinu za vesh i sushilicu u podrumu zgrade, koju aktiviras novchicima. Bukvalno sam morao do banke da odem da mi daju po mali cilindar dolara i quartera da bih mogao ves da operem.

Toliko za sad, vec sam novelu napisao.:expressionless:

Sve i dalje stoji. Ne znam koji jos detalj da dodam.

Atmosfera jeste opustena, al ne do te mere da mozes usred radnog vremena da igras bilijar. Mada, ima bilijarski sto, haha. Al ocekuje se od tebe da sedis ovde i radis tih 9 sati. Mada opet, vode nas u bioskop sutra o svojem trosku, tako da ne mogu previse da kukam.

Mislim da mi je plata premala, al otom potom. Tek sam dosao, imam puno da naucim jer nisam dosad radio igre.

Vecina zaposlenih su mladi beli francuzi. Imamo dva token crnca, da sam ja primetio.

Pocecu uskoro da trazim neki lepsi stan, za kad lidija i luka dodju ovde. Oni putuju za srbiju kroz par nedelja. Kako vreme leti.

Pitajte slobodno sta vas konkretno zanima, a da mogu da kazem.

2 Likes

Mene konkretno zanima gde mogu da se kupe jeftino kavurma i čvarci ?!

Ti u principu radiš modelovanje ? Nemaš veze sa AI? Možeš da radiš i od kuće?

Imam ja jedno konkretno pitanje: kako ste dobili papire za Kanadu? Prvo ste nasli posao, pa otisli tamo, ili ste isli na drugi nacin?

Nisu imali posao kad su otisli tamo… Lepo je rekao covek da se patio god dana bez posla…
Verovatno su naveli da se ne slažu sa politikom Andreja Vučića

hahahahahahahaha

1 Like

Pleja covjece, ne moras na svaku ti da odgovoris. Njemu je upuceno pitanje, nije tebi.

Ok batice, izvinjavam se

1 Like

Da. Ne. Da. U srbiji sam frilensovao oko 5 godina pre nego sto smo otisli, prakticno sam sedeo kuci otkako se luka rodio.

Verovatno sam opsirnije o tome pisao dok je taj proces trajao, ako te ne mrzi mozes da potrazis. Al ukratko – nismo nikakav posao nasli, nego smo probali kroz klasicni emigracioni proces.

Prvo smo probali sami i pukli ko nista. Onda smo se opametili i unajmili onu agenciju, Adriatic, koja se time godinama bavi. Imas osecaj ko da im dajes pare nizasta, al mislim da ne bismo danas bili ovde da nismo ipak kroz njih isli. Sad sam vec malo zaboravio, al mislim da su nam naplatili 2.500 evra (u tri rate, zavisno od toga dokle se stigne s aplikacijom).

Generalno citava avantura je trajala oko 2.5 godine (prodje dok trepnes) i nekoliko hiljada evra (svima se nesto placa, za svaki dokument/test/itd). Plus moras neki minimum para da imas na sebi kad tamo stignes (zaborio sam koliko tacno hiljada dolara ocekuju da imas), kao dokaz da mozes makar 3 meseca da se izdrzavas, dok ne nadjes posao.

Znaci ozbiljan proces koji dosta kosta. Mi smo imali srece jer smo imali ustedjevinu, ne znam kako neki mladi bracni par koji jedva sastavlja kraj s krajem nadje te pare. Pozajmi od nekog, ako ima, ili uzme kredit od banke.

Da smo odmah sleteli u montreal, verovatno bih nasao posao unutar nekoliko meseci. Ispada da je toronto relativno jalov kad je moja bransa u pitanju. Al nisam shvatio da je razlika tolika, plus u torontu imamo rodbinu, a ovde nemamo nikog i svi pricaju francuski. I to ne parizanski francuski, nego neki kvebekoanski koja jedva da zvuci ko francuski. Ne zavidim luki ni najmanje, kad najesen ovde krene u skolu.

1 Like

Ja sam trebao da letim za Beč za vikend sa porodicom, 240e povratna karta. Kupio konzolu kod @ninja za 200e i povratnu autobusku kartu za 40e. Žena i dijete će avionom da ne bude da sam njih nešto zakinuo. Sad ću da se truckam po bosanskim brdima 2x15 sati u oba pravca, slušam Cecu i gledam Žikinu dinastiju.

I ain’t even mad bro… :upside_down_face:

7 Likes

A video sam taj raniji post, a realno dosta si i napisao :slight_smile: nego tvojih postova nikad dosta.

A za platu znam da si pisao da si sam lupio nesto malo, a to je iskreno amaterska greska. Mada lako biti pametan sa strane. Ali sve ce to doci na svoje.

Jos kad se sa zenom i detetom skrasis u novom gradu bice to valjda onako kako si mastao pre nego si otisao. Samo napred i prvom prilikom trazis vise para :slight_smile:

Nije bas u redu reci da je amaterska greska. Situacija je takva da nisi imao sve informacije na raspolaganju i samim tim nisi mogao donijeti najbolju mogucu odluku. Na tudjem terenu si, sasvim je normalno donijeti par pogrešnih odluka u startu.

Amaterska greska je bila ostati u srbiji sve ove godine i ne pokusati - ovo ostalo je sve pro, ukljucujuci i malu platu za pocetak.

Nisam znao da imamo nekog ovde koji odredjuje sta je, a sta nije u redu napisati :confused: I to pored svega lepog napisanog odmah se uhvatiti za to.

Ja tako mislim jer po njegovim pisanjima znam da je radio od kuce pa nije imao iskustva u pregovaranju o plati. Zato je amaterski. Da sam znao nekada sve sto znam sad i ja bih mnogo puta u slicnim situacijama drugacije postupio, ali iskustvo se ne moze kupiti. Ali opet, kao sto napisah, lako biti pametan odavde

I ko pominje bilo sta za ostalo, msm da ce svako pametan podrzati odlazak odavde. Ja se i dalje divim hrabrosti da se “u zrelijim godinama” (je li to u redi reci :slight_smile: ) odluciti na tako velik i bitan korak u zivotu.

1 Like

Hah! Lepo receno. Sta ne bih dao da smo se na ovaj korak odlucili 5-10 godina ranije. Sve bi bilo lakse. Jedino sto bi nam ustedjevina bila drasticno manja, al ne bi to bio ne znam kakav faktor. Ili mi se tako cini, realno ne secam se kako je izgledala svakodnevica 29-godisnjeg n00dlea.

Ma da, nisam imao nikakvog iskustva u dogovaranju oko plate. Sta je tu je.

Al u moju odbranu, bas pricam s kolegom koji je dosao pre mesec dana, ispada da imamo istu platu. Obojica smatramo da je plata manja nego sto smo ocekivali. Sad analiziramo razne teorije, od toga da su pocetne plate u Eidosu generalno male, do toga da smo mogli da trazimo vise al da su znali da cemo se upecati ko novajlije.

Verovatno je sve od toga tacno.

Da se razumemo, nije ko da imam crkavicu i da se prehranjujem kanadskim ekvivalentom sava hleba i parizera. Samo sam ocekivao vise, za svoje godine i iskustvo. U startu sam mislio da sam dogovorio skromnu platu, da bi posle ispalo da nisam shvatio koliko su takse zapravo visoke u Kvebeku - skinu mi malo vise od trecine svaki mesec.

Na ovo cu da pomislim ubuduce kad mi dodje zuta minuta i zapitam se sta mi je cela ova avantura trebala, kad mi je bilo tako udobno u Srbiji. Ko zabi u loncu. :grimacing:

Noodle,kako te oslovljavaju tamo?
“Dzordz”? :grinning:

1 Like

Bitna stvar je da stices iskustvo sa kojim mozes da konkurises posle u bilo kojoj game kompaniji, kao i to da ces posle godinu dana verovatno imati sallary review i moci ces da pregovaras o plati kada dokazes da vredis. Prvih godinu dve je krajnje nebitno posto ti je ovo milion svetlosnih godina korak u karijeri.

1 Like

Pa da, mala plata u smilsu “mogao sam vise”, a ne u apsolutnom smislu. Posle dovoljno vremena i dobrih rezulatata ce to biti kako treba.

Kada se pokrena neka prica u drustvu oko odlaska odavde, uvek te pominjem kao primer odlucnosti i maxime nikad nije kasno. Svi mi koji smo mastali i razmisljali o tome, a nismo nista uradili smo pi****e (amateri je suvisa blaga rec :smiley: ).

Ja se tesim time da cu makar svojoj deci preneti neko iskustvo i na vreme usadjivati ideju da se specijalizuju u odredjenim strukama i sto pre beze odavde. Jer ce oni slusati sve sto im se kaze, naravno :smile:

1 Like

Nisi pogresio nikako. Jeste tesko sto si stariji ali nema zivota. A ti si upravo dao svom detetu startnu poziciju koju ovde nikada ne bi imao.
Mi smo vec proslost. Oni su biducnost, tako da savi ledja i cuti. Samo se seti da li zelis da ti dete raste tu znas i sam u kakvoj sredini ili ovde tek to ne moram da nabrajam kakva je sredina.
A da cak i ne spominjem sto ga sledeci rat sigurno kaci.

1 Like